Ravintola NJK

Ainutlaatunen ja herkullinen dinneri kahestaan kasvihuoneessa taivaan alla, Helsingin edustalla? Ravintola NJK on oivaltanu mainiosti romanttisen ja samalla turvavälit huomioivan, intiimin konseptin.

Legendaarinen NJK on Suomen vanhin ja suurin (ja ruotsinkielinen) pursiseura ja Ravintola NJK toimii seuran saarelle rakentamassa hienossa paviljongissa. Vaan 5 minuutin laivamatkan päässä rannasta sijaitsevalla Valkosaarella uljaasti kohoova talo on monelle, vaikkapa kauppatorilta rantaa pitkin Kaivariin tai Suomenlinnaan lautalla kulkevalle tuttu ihastelun kohde.

Rapujuhlistaankin tunnettu klassikkorafla on sisätiloiltaan ulkokuoren lailla kerrassaan upee ja sitä ympäröivä, raikas merimiljöö tekee mestasta entistäkin ihanamman. Perinteitä ja historiaa kunnioittaen on jotain uuttakin kehitelty.

Nimittäin tän kesän uutuus on ravintolarakennuksen vieressä oleva pieni kasvihuone, joka on muutettu alkuperäsestä tarkotuksestaan kahden hengen illallis-tilaksi.

Me pojat käytiin testaamassa tää elämys. Rannassa ja omassa rauhassa nököttävä pikku lasitalo on hurmaava ja kun siihen yhdistää hyvän ruoan ja toimivan, ammattimaisen palvelun, on konsepti melkeenpä täydellinen.

Tunnelma

Botski Valkosaareen lähtee about Olympia-terminaalin vierestä, eli kävelymatkan päässä Kauppatorilta. Vene kuljettaa saarelle vieraita n. 20 minuutin välein ja sitä ootellessa voitiin ihastella maisemaa mantereelta käsin. Pieni merimatka puolestaan latas tunnelmaa entisestään.

Kun me saavuttiin saarelle oli kasvihuoneen pöytä katettu punasin ruusuin ja valkosin kangaspöytäliinoin. Ah! Ja Helsingin siluetti näyttää kyl upeelta saaren suunnasta katottuna. Ennen pöytään istumista piipahdettiin ihastelemassa myös ravintolan sisätiloja ja samalla ilmottautumassa hovimestarille. Lämmin vastaanotto jäi mieleen. Vaikkakin toki hienostunu, on ravintola NJK fiilikseltään kuitenkin eritoten ilosen rento ja lepposa. Turha pönötys tai brassailu ei selvästikään tänne kuulu ja siitä tuli mukava olo.

Ja sit se katettu kasvihuone, illallisen estradi. Se todellakin on romanttinen ja söpö ja me monta ravintolaelämystä jo kokeneena aidosti vaikututtiin. Aateltiin, et aika vähällä saa spessua aikaan pieneenkin tilaan, kun palikat on huolella mietitty. Paljoo muuta, ku pöytä ja kaks tuolia ei lasiseinäseen huoneeseen mahdukaan ja hyvä niin. Intiimiä ja tosiaan ihan meren äärellä töpöttävää rakennelmaa reunustaa kasvilaatikot, joiden yrttisiä antimia ravintola käyttää annoksissaan. Sekin kovin viehättävää.

Toki aivan karseessa rankkasateessa lasikoppi ei ehkä ois paras vaihtoehto viettää unohtumatonta iltaa…ja ehkä just siks illallispaketin nauttimiseen voiki varata myös vaihtoehtosesti ikkunapöydän ravintolan puolelta. Mut meidän vierailuiltana taivas oli kaunis, ku maalaus.

Kasvihuoneessa tunnelma on kohdillaan.

Ruoka

Tunnelman ja seuran lisäks tärkeintä illallisella on tottakai safka. Tällä kertaa valintoja ei tarttenu ite pähkäillä, koska ravintola on tehny valmiin menun kasvihuoneen varanneille. Me nautittiin just tää ’Illallinen tähtitaivaan alla’ -paketti. Onnistunu setti sisälsi alkuun lasilliset shamppanjaa (aina mielekäs detsku) sekä keittiömestarin kokoaman, 5 ruokalajin yllätys-menuun viineineen. Lisäks hinta pitää sisällään laivamatkat, jotka normaalisti lisätään illallisen loppulaskuun. Niinikään henkilökohtanen, sydämellinen tarjoilija anto iltaan mukavan lisäliftauksen.

Alkupala hurmas molemmat illallisvieraat

Alkuun syötiin molempien lempparia, kampasimpukkaa. Se oli taidolla tehty ja tarjoiltiin kukkakaalipyreen ja maa-artisokan kanssa. Esillepano lupas kokonaisuudelta paljon ja annos oli ulkonäkönsä lisäks maultaan ihanan kesänen ja raikas. Kakkosena saatiin kuohkeeta parsakeittoa ja paahdettua pancettaa. Erittäin hyvää! Jopa niin hyvää, et melkeen harmitti ettei tarjolla ollu leipäpalasta, millä ois nuollu keiton rippeet lautasen reunalta. Ilmakuivattu possunsivu oli paahdettu herkun rapsakaksi.

Pääruuoksi tarjoiltiin naudan kuvetta punkkukastikkeella. Hyvä kokonaisuus ja täydellinen kypsyys, mut ehkä aavistuksen tuhti eritoten pancettan jälkeen. Mietittiin, et joku kala-annos ois voinu olla enempi meidän mieleen, vaik ei tässäkään oikeesti todellakaan mitään moittimista ollu. Molempien lautaset nimittäin tyhjeni salakavalasti, ku vahingossa.

Kaunis esillepano kruunaa hyvän maun.

Neljäntenä annoksena ns. välijälkkärinä toimi onnistuneesti pirtee ja suun neutralisoiva sitruunasorbetti. Raikas pallero maistu hyvältä, sopivan kirpeeltä. Sen kyytipoikana nautittu akvaviitti hippasen puolestaan oudoksutti. Tai se tuntu ehkä liian tymäkältä fressin sorbeen kanssa. Mut nää on näitä makumieltymyksiä ja kun meistä kumpikin harvimmin tiukkaa alkoholia nauttii, ni se oli vaan enemmänkin makuyllätys.

Vaan eipä hätää, nimittäin illallisen ruokapuolen kruunas loistava palsternakkamousse ja basilikasorbetti. Hämmentävältä kuulostava yhdistelmä oli ensinnäki koottu lautaselle tosi kauniisti  ja toisekseen se osottautu molemmille erittäin miellyttäväks, uudeks makututtavuudeks. Se on aina herkkusuille kiva juttu, kun löytää tuttujen aineksien uusia valmistustapoja. Ja makeahko risukka muuten toimi jälkkärin parina nappiin -et ei sen näköjään aina moscatoa tartte olla.

Jälkkäri oli kaunis ja ilonen yllätys.
Ihana henkilökunta, onnistuneet viinivalinnat.

Kokonaisuus nappas meiltä 10 pojoa muutamasta makumieltymyserosta huolimatta! Ja kun oltiin hörpätty vielä iltakahvit, alko ilta oleen hienosti kasassa. Upee auringonlasku stadin yllä teki hetkestä täydellisen.

Eks vaikutakki ihanalta!?

Jos haluut ite kokee tän romanttisen illallisen ja vaik yllättää oman rakkaan viel tänä kesänä kandee kiirehtiä: ravintola NJK on nimittäin  avoinna aina vaan kesäsesongin ja niinikään sulkee ovensa talveks. Toivottavasti konsepti jatkaa kuitenkin samankaltasena ens keväänäkin. Mä suosittelen nimittäin tätä todella lämmöllä!

Meidän nauttima ’Illallinen tähtitaivaan alla’ -paketti maksaa 145€/hlö ja se tosiaan sisältään myös lasin shamppista viinien lisäksi. Astetta kevyempänä vaihtoehtona on saatavana 3 ruokalajin kokonaisuus ravintolan ikkunapöydässä kuohuviinillä hintaan 95€/hlö.

Pöytävaraustilanteen ja muut tarkemmat tiedot voit zekata tästä linkistä.

MIESKIN© 2020 ALL RIGHTS RESERVED

2 kommenttia artikkeliin ”Ravintola NJK

  1. Vau! Illallinen tähtitaivaan alla-paketti on täydellinen – miljöö & tarjoilu. Kaunis sää on plussaa, mutta sateen ropinakin katolla saattaisi olla ihanaa.

    Tykkää

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s