MIESKIN grillaa

Yhteistyössä WEBER

Grillikausi on alkanu, miten mahtavaa! Pro-jengi tosin taitaa grillata ympäri vuoden, oli sää mikä hyvänsä. Ja mikäs siinä, jos välineet on kondiksessa.

Weber Pulse sähkögrilli on linjakas ja kokonsa puolesta mahtuu pienellekin partsille.
Weber Pulse sähkögrilli on linjakas ja kokonsa puolesta mahtuu vaikka pienelle partsille.

Grillivälineiden kingi, Weber, tuo tänä keväänä markkinoille mainion Pulse -sähkögrillin, joka haastaa perinteiset hiili -ja kaasuversiot leikiten. Pulse on suht pienikokonen ja sen vuoksi sitä on myös kätevä liikutella.

Epäilijöille tiedoks, et koostaan huolimatta Pulse on yhtä ärhäkkään tehokas, ku kaasuversiot ja lämpöä siihen saa pökättyä yli 300°. Niinpä se taipuu hyvin vaikka pizzan tekoon. Grilliä on kahta kokoa, isommassa kaksi grillausaluetta. Molempiin saa lisäksi jalustan, mut hyvin kuulema toimii ilmankin ja putsaus on käytön jälkeen helppoa. Safkanteon helppokäyttösyyttä lisää integroitu iGrill -appi; halutessaan kokki voi viettää letkeesti aikaa muiden seurassa aplikaation ilmotellessa kännyyn tuotteiden kypsyysvaiheet.

Ravintola Olon Garden on visiitin arvoinen, piilotettu helmi Helsingin Helenankadulla.
Ravintola Olon Garden on visiitin arvoinen, piilotettu helmi Helsingin Helenankadulla.

Mut kutsuttiin nauttimaan illallista Weberin kanssa ravintola Olon rennommalla Garden-sisäpihalla. Luonnollisesti koko menu oli valmistettu jälkkäreitä myöten Pulse-grillillä.

Tanskalaisen keittiömestari Charlotte Steen Wendelbom pyöräytti parsat parilalla kädenkäänteessä.
Tanskalaisen keittiömestari Charlotte Steen Wendelbom pyöräytti parsat parilalla kädenkäänteessä.

Mitä nautittiin?

Grillattua sipulia, parsaa ja umami-lohta, lepuskaa ja muikunmätiä, sekä kevätperunaa ja tryffeliä.

Grillattua sipulia, parsaa ja umami-lohta, lepuskaa ja muikunmätiä sekä kevätperunaa ja tryffeliä.

Grillattu kuha ja sienimuhennos sekä marmorifilee. Jälkkäriksi juustoja, savustettua jädeä ja grillattua kakkua. Aikamoista!

Grillattu kuha ja sienimuhennos sekä marmorifilee. Jälkkäriksi juustoja, savustettua jädeä ja grillattua kakkua. Aikamoista!

Onks grillauksen uus aikakausi alkanu? Weber Pulse-sähkögrillit ainakin tekee touhusta entistä helpompaa. Maukas, taidolla tehty safka ja hersyvän hilpeä seura, ne on kuitenkin edelleen onnistuneen grilli-illallisen perusainekset. Niin, ja se hyvä grilli tietty -sähköllä, kaasulla tai hiilillä.

©MIESKIN 2018 All rights reserved

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s